Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

Reading

  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Days Go By Workbook

    Low stock

    This workbook includes two pages of exercises to accompany each story in Days Go By. The Working with Words pages are to be completed by the studen...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00

    Days Go By

    Low stock

    In Days Go By the student will follow Peter and Rachel and their family and friends through such stories as: A Happy TIme, We Want a Dog and Ducks!...

    View full details
    Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Before We Read

    Low stock

    Before We Read begins with activities of average difficulty for a preschooler and becomes progressively more difficult. Children learn to match and...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Learning Through Sounds 1

    Out of stock

    This is the first of two phonics workbooks to be used in the first grade. Activities in this book aid the child in associating sounds and symbols a...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
    Sold out
  • Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95

    First Steps - Reader

    Out of stock

    In First Steps the student begins reading about Dad, Mother, Peter, Rachel, Andrew and Miriam: the family introduced in Before We Read. Some of the...

    View full details
    Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95
    Sold out
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    New Friends

    Low stock

    This reader covers five units, including: Lessons to Live By, Feathered Friends, Surprises, The Kauffman Boys, and On the Farm. These stories carry...

    View full details
    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    More Days Go By Workbook

    Low stock

    In this workbook, as in the workbook for Days Go By, there are two pages of exercises for each story. The Working with Words pages are to be comple...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 5

    Low stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Climbing Higher Workbook

    In stock

    This workbook includes at least three pages of exercises to accompany each story in the Climbing Higher reader. There are Working with Words, Think...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00

    More Days Go By

    In stock

    We continue to follow Peter and Rachel as Rachel turns six years old, Peter begins grade one and they and their family enjoy Winter and Spring. 20...

    View full details
    Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    First Steps Workbook

    In stock

    Through the use of this workbook, children will test their reading comprehension and improve their language skills with activities such as answerin...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00

    25 Gems Of Christian Character

    Low stock

    25 Gems Of Christian Character by Pathway Publishers.  This Easy-to-Read book features multiple, valuable Christian Character Traits people should ...

    View full details
    Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Our Heritage

    In stock

    This reader covers eight units, including: Our Heritage, True Values, People Who Served, Thinking of Others, Nature's Wonders, In Olden Days, The W...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Living Together Workbook

    Low stock

    This workbook goes along with the Living Together reader. There are two pages for each lesson. Sections include Working with Words and Thinking Abo...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Living Together

    Low stock

    This reader covers six units, including: Living Together, Learning From Others, The World of Nature, Getting Along, Meeting New Friends, and Doing ...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    More New Friends

    Low stock

    This reader covers six units, including: Our Animal Friends, Almost Nine, Chore Time, Living and Learning, Growing Up, and Stories From Long Ago. T...

    View full details
    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    New Friends Workbook

    In stock

    This wookbook goes along with the New Friends reader. There are 3-4 pages for each story found in the reader. Sections include Working with Words, ...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Busy Times Workbook

    Low stock

    This workbook includes at least three pages of exercises to accompany each story in the Busy Times reader. The Working with Words pages are to be c...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Learning Through Sounds 2

    Low stock

    This workbook begins with review of the sounds introduced in Learning Through Sounds 1 and continues with activities involving consonant blends, lo...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    More Busy Times Workbook

    Low stock

    This workbook includes at least three pages of exercises to accompany each story in the More Busy Times reader. The Working with Words pages are to...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 8

    In stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 6

    Low stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Vocab. w/b Grade 5 Teachers

    In stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Our Heritage

    In stock

    This teacher's manual goes along with the Our Heritage workbook. Includes answers for the questions found in the Our Heritage workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75