Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

Products

  • Original price $108.00
    Original price $108.00 - Original price $108.00
    Original price $108.00
    Current price $100.00
    $100.00 - $100.00
    Current price $100.00

    Lab Kit for Apologia's Exploring Creation w/Math 5

    In stock

      This kit is designed to accompany Apologia's Exploring Creation with Math Level 5 . You can purchase the curriculum books here. In Exploring Cre...

    View full details
    Original price $108.00
    Original price $108.00 - Original price $108.00
    Original price $108.00
    Current price $100.00
    $100.00 - $100.00
    Current price $100.00
    Save 7% Save %
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Let's Talk Money Placemat TT

    Out of stock

    Every penny counts! This engaging money activity placemat teaches children the name and amount of each coin and paper bill. Activities on the back ...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $11.50 - Original price $11.50
    Original price
    $11.50
    $11.50 - $11.50
    Current price $11.50

    Linking Cubes - 100pcs

    In stock

    A pack of 100 linking cubes in 10 different colors. Ten of each color.

    Original price $11.50 - Original price $11.50
    Original price
    $11.50
    $11.50 - $11.50
    Current price $11.50
  • Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price
    $5.99
    $5.99 - $5.99
    Current price $5.99

    Magnetic Wall Sticker Counting

    Out of stock

    Counting has never been sweeter! This Magnetic Wall Sticker uses brightly colored candy magnets and jars to reinforce counting up to nine. Includes...

    View full details
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price
    $5.99
    $5.99 - $5.99
    Current price $5.99
    Sold out
  • Original price $21.99
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price $21.99
    Current price $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95

    Making Change Game

    Out of stock

    Making Change is an educational game where players use mental math to subtract the price of an item from the amount paid to make the correct change...

    View full details
    Original price $21.99
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price $21.99
    Current price $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95
    Sold out
  • Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price
    $9.99
    $9.99 - $9.99
    Current price $9.99

    Mass Set

    In stock

    Teach or learn basic weight and mass concepts with this set of 52 plastic weights - excellent for use by both teachers and young students or childr...

    View full details
    Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price
    $9.99
    $9.99 - $9.99
    Current price $9.99
  • Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25

    Match It Math

    In stock

    Match It Math is a shouting, racing, adding, subtracting, and matching game that brings real numbers to basic equations. Simply race your opponents...

    View full details
    Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25
    Save 67% Save %
  • Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25

    Match It Up Advanced - Math

    In stock

    GRADE 5 AND UP Fun card game for playing with fractions, percentages, and decimals. The aim of the game is to match up equal answers in new and exc...

    View full details
    Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25
    Save 67% Save %
  • Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $2.50
    $2.50 - $2.50
    Current price $2.50

    Match It Up Beginner - Math

    In stock

    Match Learner™ "Match it up! Beginner" is a fun card game for playing with addition, subtraction, multiplication and division. The aim of the game ...

    View full details
    Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $2.50
    $2.50 - $2.50
    Current price $2.50
    Save 58% Save %
  • Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Division 1-10

    Low stock

    Match Learner ™ Division contains answers from 1-10. Two tiles match, for example, 6 : 2 and 9 : 3 will make a "Match." Since the tiles contain onl...

    View full details
    Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
  • Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Fractions 1-10

    Low stock

    Match Learner™ Fractions contains questions with answers with matching fractions. Two tiles match; for example, 1/2 and 2/4 will make a "Match." Th...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 65% Save %
  • Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Numbers and Quantities

    In stock

    Match numbers and quantities consists of tiles with numbers and quantities from 1 to 12. Each number and quantity comes in 4 tiles: the number itse...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 65% Save %
  • Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Shapes and Colors

    Out of stock

    This excellent game offers fun for the whole family as it helps young scholars expand their memory and shape- and color-matching abilities. Teacher...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Sold out
  • Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Math Chase Primary Edition

    Out of stock

    Ages 6-10 -Improve Math Skills -Three levels of difficulty -2 or more players -Different ages and skills can play together   Includes: Durable Game...

    View full details
    Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
    Sold out
  • Original price $8.79 - Original price $9.95
    Original price $8.79
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Math Gears

    In stock

    It's always good times when using Math Gear to learn multiplication! Turn mastering math facts into hands-on fun! More portable than a book and...

    View full details
    Original price $8.79 - Original price $9.95
    Original price $8.79
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
  • Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75

    Math Mirror

    In stock

    no information

    Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75
  • Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Math Write-On Wipe-Off

    Low stock

    This wipe-clean workbook for ages 5-7 is a playful way to practice early math skills--combining math practice with Hidden Pictures puzzles and humo...

    View full details
    Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
    Save 0% Save %
  • Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    Mathematical Flash Cards Set

    In stock

    This set contains the following: Additionfacts, Subtraction facts, Multiplication facts,Division facts, Calendar facts, Color fl ashcards, Geometry...

    View full details
    Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
  • Original price $20.95 - Original price $20.95
    Original price
    $20.95
    $20.95 - $20.95
    Current price $20.95

    Measurement Set

    In stock

    style will vary  

    Original price $20.95 - Original price $20.95
    Original price
    $20.95
    $20.95 - $20.95
    Current price $20.95
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Metric System - Mat

    In stock

    Metric System - Learn the basic units of measure...

    View full details
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $27.99
    Original price $27.99 - Original price $27.99
    Original price $27.99
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95

    Minute Math - Electronic Flash Card

    Out of stock

    Build number fact fluency in just a minute. Familiar fact family triangle is now electronic. Practice operations (add/subtract or multiply/divide) ...

    View full details
    Original price $27.99
    Original price $27.99 - Original price $27.99
    Original price $27.99
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95
    Sold out
  • Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $14.99
    $14.99 - $14.99
    Current price $14.99

    Monograph Calculator

    Out of stock

    From Monograph, the stationery studio dedicated to functional designs for creative thinkers, this calculator keeps math simple. Sized as a pocket c...

    View full details
    Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $14.99
    $14.99 - $14.99
    Current price $14.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Muliply and Divide Placemat TT

    In stock

    Combining Multiplication and Division into ONE educational placemat allows kids to learn TWO important subjects with less cost to parents. Kids can...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Multiplication - Mat

    In stock

    Multiplication - practice multiplication problems up to 12x. Turn the mat over and use it as a drill sheet.

    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %